PolskiEnglish
szklanka ze zdrową wodą Bonart Logo Bonart

MENU

tel.: (71) 354-04-49, (22) 86-86-306

woda@woda.bonart.com.pl

separatorseparator listek
woda z jodem

Jod w ciąży i karmieniu piersią, cd.

Jod w ciąży i karmieniu piersią

Rozbierzmy jednak te zalecenia na czynniki pierwsze

Trzeba zwrócić uwagę na pewną kontrowersyjność tych stwierdzeń, jako że z jednej strony ryby są polecane jako zdrowy składnik diety, z drugiej jednak inne źródła donoszą o szkodliwych substancjach zawartych w rybach. Kilka lata temu szwedzka Agencja ds. Żywności ostrzegała młode kobiety i dzieci przed spożywaniem bałtyckich śledzi. Placówka ta informowała, że w bałtyckich śledziach i łososiach wykryto wysoką zawartość toksycznych dioksyn i podobnych do nich polichlorowanych bifenyli (PCB). Agencja podawała, że toksyny mogą mieć wpływ na układ odpornościowy i nerwowy, a także na zdolności rozrodcze. Dioksyny oraz dioksynopodobne PCB są substancjami powstającymi w wyniku skażenia przemysłowego.

Dodatkowo EUFIC (Europejska Rada Informacji o Żywności) podaje, że większe ryby i drapieżniki, które znajdują się na końcu łańcucha pokarmowego, takie jak mieczniki czy tuńczyki, akumulują większe ilości metylortęci – toksycznej formy organicznej - niż ryby mniejsze i roślinożerne. Ryby wchłaniają ją wraz z wodą i pożywieniem. Należy więc ograniczać spożywanie tych gatunków ryb, a dzieci, kobiety w ciąży, karmiące lub planujące zajście w ciążę powinny unikać w ogóle jedzenia tych ryb.

W kwestii mleka, tajemnicą nie jest, że dla większości osób dorosłych, nie jest to korzystny dla zdrowia produkt. Pomijając, stanowiące mały procent populacji, osoby, które są uczulone na białka mleka krowiego i nie mogą spożywać żadnych produktów zawierających nawet śladowe ilości przetworów mleka. Znacznie większym problemem, ponieważ o wiele powszechniejszym, jest kwestia utraty, wraz z ukończeniem dojrzewania, enzymu laktazy, który jest odpowiedzialny za trawienie cukru znajdującego się w mleku – laktozy. Efektem tej nietolerancji są zaburzenia trawienne, często objawiające się wzdęciami i gazami. W nietolerancji jednak, w przeciwieństwie do alergii, efekt jest uzależniony od ilości spożytego produktu, na którego nietolerancję się cierpi. Dlatego osoby, które zjedzą od czasu jogurt do owsianki czy smoothie na śniadanie mogą czuć się świetnie, ale jeśli do tego napiją się dużej kawy z mlekiem, albo zjedzą kawałek białego sera – zaczynają czuć dyskomfort.

Innym znanym źródłem jodu jest sól, która w Polsce jest fortyfikowana tym pierwiastkiem, co oznacza że nie występuje on w soli naturalnie, tylko musi zostać sztucznie dodany. Nie ma w tym nic złego, gdyby nie fakt, jak dużą część naszej żywności stanowią pół-produkty lub produkty gotowe – które należy tylko odgrzać – w takich produktach, oraz jedzeniu serwowanym „na mieście” sól jest dodawana w dużych ilościach, w celu intensyfikacji smaku, i często przekraczamy zalecaną maksymalną dzienną ilość tej przyprawy. Może to mieć bezpośrednie konsekwencje na zdrowiu, jako że nadmiar soli w diecie skutkuje podwyższeniem ciśnienia, a u osób z grupy ryzyka i cierpiących na nadciśnienie, stanowi to wręcz zagrożenie zdrowia.

Inne wymienione źródła jodu, jak warzywa czy owoce, w rzeczywistości mogą stanowić jedynie dopełnienie diety, mającej na celu odpowiednią podaż jodu, ponieważ zawierają go niewiele, a na jego poziom ma wpływ wiele czynników, jak choćby jakość gleby czy powietrza gdzie dojrzewały, więc jego zawartość jest zmienna i trudna do skontrolowania.

Dlatego jedynym w pełni sprawdzonym, zaufanym i bezpiecznym źródłem Jodu jest woda wzbogacana tym pierwiastkiem. Zalecana jest ona zarówno kobietom w ciąży jak i karmiącym, a także dzieciom w każdym wieku.

Źródła:

  1. mgr inż. Beata Przygoda. “Jod” (wejście z dnia na stronie: 28.02.2019) https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74618,jod
  2. Jarosz M. „Normy żywienia dla populacji Polski”, Wojtasik A., Jarosz M., Stoś K. „Składniki mineralne” „Jod” 218-372.

< wstecz "Odpowiednia podaż jodu..."

Wystarczy złożyć telefoniczne lub mailowe zamówienie. Naszą naturalną wodę źródlaną prosto z natury dowieziemy BEZPŁATNIE do wszystkich naszych odbiorców!


WODA BONART S.C.
UL.PÓŁNOCNA 15-19/2.1 LOK.126
54-105 WROCŁAW
TEL: 71/ 354-04-49, 600 208 448
woda@woda.bonart.com.pl


.
Woda do biura i firmy | Woda do domu | Dystrybutory do wody | Woda mineralna