PolskiEnglish
szklanka ze zdrową wodą Bonart Logo Bonart

MENU

tel.: (71) 354-04-49, (22) 86-86-306

woda@woda.bonart.com.pl

separatorseparator listek
woda jodowana

Tarczyca i woda jodowana

sport i woda jodowana

Tarczyca, a w efekcie odpowiednia podaż jodu, odgrywają ważną rolę w aktywności fizycznej.

Pomimo tego wielu sportowców nawet nie jest świadomych, że ma niedobory tego pierwiastka.

Jod (I) jest niezbędnym mikroelementem dla ludzkiego organizmu. Zdrowy człowiek zawiera go w ilości 30-50 mg. Największe ilości tego pierwiastka występują w tarczycy, która jest zdolna do jego aktywnego gromadzenia. Bez jodu nie ma możliwości produkcji w pęcherzykach tarczycy tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3) – hormonów mających duży wpływ m. in. na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój mózgu. Te dwa organiczne związki chemiczne wpływają również na metabolizm człowieka, regulują dojrzewanie i wzrost komórek, a także uczestniczą w przemianie takich składników jak tłuszcze, węglowodany czy białka i odpowiadają za utrzymanie temperatury ciała człowieka na odpowiednim poziomie. Ponadto jod utrzymuje w zdrowiu membrany śluzowe, pomagając tym samym w przezwyciężeniu chorób autoimmunologicznych, problemów z płucami, astmą, chorób jelit oraz nowotworów.

Jod jest jednym z składników pokarmowych, które są na bieżąco dostarczane do organizmu wraz z dietą, a także wchłaniane są z powietrza poprzez skórę i układ oddechowy. Niedobór tego pierwiastka w wodzie i pożywieniu może u osób dorosłych doprowadzić do powstania wola tarczycy oraz jej niewydolności, czego konsekwencją jest zahamowanie funkcji niektórych narządów człowieka.

Objawami wskazującymi na niedobór jodu i niewystarczającą aktywność tarczycy u osób uprawiających sport są:

  • Wolniejsze tempo metabolizmu i związana z nim zwiększająca się masa ciała
  • Poczucie zmęczenia i zmniejszenie wytrzymałości fizycznej, za sprawą których osiągane są gorsze wyniki sportowe
  • Nadmierna senność, osłabienie, często pojawiające skurcze, bóle mięśni i stawów
  • Zimne dłonie oraz stopy, a także niska ogólna temperatura ciała (mierzona krótko po przebudzeniu)
  • Słaba tolerancja niskich temperatur
  • Spowolnienie procesów myślowych, osłabienie zdolności przetwarzania informacji
  • Zwiększenie wypadania włosów oraz ich łamliwości
  • Sucha i łuszcząca się skóra
  • Powstawanie zaparć
  • Zaburzenie cyklu miesiączkowego i pojawienie się problemów z płodnością

Większość dziennego spożycia jodu jest wydalana z moczem. Jednak nie jest to jedyny sposób utraty jodu. Sportowcy lub osoby aktywnie ćwiczące mogą stracić znaczną ilość jodu z potem, w zależności od czynników środowiskowych, takich jak temperatura i wilgotność. Zalecane spożycie jodu wynosi 150 μg / dzień, ale niektóre badania pokazują, że u przeciętnego sportowca zapotrzebowanie może wzrosnąć o prawie 50% ze względu na straty wywołane przez samo pocenie. Badając znaczenie utraty jodu w pocie, Mao i in. oparli swoje obliczenia na średniej utracie potu wynoszącej 400 - 600 ml podczas normalnego pocenia się. Na tej podstawie przy stężeniu jodu w pocie wynoszącym 37 μg / l utrata jodu wyniosłaby 22 μg. Jednak w przypadku zawodowego sportowca pocącego się do 3 - 5 l, dzienna strata mogłaby wynieść 111 - 185 μg Jodu. Utrata ta powoduje znaczny wzrost dziennych strat jodu, co w przypadku braku suplementacji jodu mogłoby spowodować jego niedobór.

Słaba aktywność tarczycy z powodu niskiego poziomu jodu lub innych składników odżywczych może również powodować problemy z wrażliwością receptorów z innymi żeńskimi hormonami, takimi jak progesteron, powodując objawy PMS, nieregularne okresy i problemy z płodnością.

Sportowcy powinni regularnie spożywać wystarczającą ilość jodu. Dobre źródła żywności obejmują owoce morza (dzikie ryby morskie zawierają więcej jodu niż ryby słodkowodne), wodorosty morskie i sushi są bogatym źródłem jodu. Inne rozsądne źródła to mleko i jogurt, warzywa i owoce oraz wody wzbogacanych o podwyższonym stężeniu jodków 100–200 µg/l.

"Stosując się do tych zaleceń ..." czytaj dalej >


WODA BONART S.C.
UL.PÓŁNOCNA 15-19/2.1 LOK.126
54-105 WROCŁAW
TEL: 71/ 354-04-49, 600 208 448
woda@woda.bonart.com.pl


.
Woda do biura i firmy | Woda do domu | Dystrybutory do wody | Woda mineralna